radio-poziv

traži dalje ...

radio-poziv, odašiljanje pozivnih radio-signala jednoj ili više radio-stanica radi uspostavljanja radio-veze. U radio-telegrafiji poziv se odašilje Morseovim znakovima na frekvenciji od 500 kHz i na pozivnim frekvencijama na kratkovalnom frekv. području. Sastoji se od pozivnog znaka pozvane radio-stanice (2 puta), riječi DE, pozivnog znaka stanice koja poziva (2 puta) i slova Κ (KILO). Poziv se odašilje 2 puta u intervalu većem od 1 min, a ponavlja u razmacima od 3 min. Odgovor na poziv: pozivni znak stanice koja poziva (2 puta), riječ DE i pozivni znak pozvane stanice (1 put). U radio-telefoniji poziv se odašilje na frekvencijama od 2182 kHz, 156,8 MHz (kanal 16) i na pozivnim kanalima na kratkovalnom frekv. opsegu; sastoji se od imena (3 puta) ili pozivnog znaka (3 puta) stanice kojoj se poziv upućuje, riječi OVDJE (engl. THIS IS, kodirana znaka DE), imena (3 puta) ili pozivnog znaka (3 puta) stanice koja odašilje poziv. Poziv se ponavlja u razmacima od 3 min.

ZETA (3×) ili YTAC (3×)

OVDJE DE

BAR (3×) YTAS (3×)

PRIJEM KILO

Prijelaz s predaje na prijem označuje se riječju PRIJEM (engl. OVER, kodirano KILO). Odgovor na poziv ide obrnutim redoslijedom. Završetak se označuje riječju GOTOVO (engl. OUT, kodirano VICTOR ALFA). Na UKV frekv. području, u pogodnim okolnostima, pozivni se znak (ime) odašilje 1 put, a ime radio-stanice koja poziva 2 puta. Selektivni r-p. sastavljen je od brojki kodiranih u obliku tonskih frekvencija; odašilje se na frekvenciji od 500 kHz, 2170,5 kHz (kao zamjena za 2182 kHz), 156,8 MHz i radio-telef. kratkovalnim pozivnim frekvencijama; brod. stanica mora biti opremljena prijemnim uređajem za selektivni poziv. Postoje mogućnosti pozivanja jednog broda (aktivira se dekoder određenog broda), grupe brodova ili svih brodova, tzv. cirkularni selektivni poziv (aktiviraju se dekoderi svih brodova). Poziv se sastoji od selektivnog broja pozvane radio-stanice i selektivnog broja radio-stanice koja poziva. Odašilje se 2 puta, a ponavlja nakon 5 min. Cijeli se postupak može ponoviti nakon 15 min. Selektivni r-p. olakšava obavljanje radio-službe jer radio-operator ne mora pratiti popise poziva (traffic list), a obalna stanica brže uspostavlja vezu s brodom. Odgovor na poziv isti je kao u radio-telegraf. ili radio-telef. postupka.

članak preuzet iz tiskanog izdanja 1990.

Citiranje:

radio-poziv. Pomorski leksikon (1990), mrežno izdanje. Leksikografski zavod Miroslav Krleža, 2024. Pristupljeno 22.11.2024. <https://pl.lzmk.hr/clanak/radio-poziv>.