identifikacija zvijezda

traži dalje ...

identifikacija zvijezda, određivanje imena nepoznate zvijezde, redovito radi rješavanja naut.-astronomskih zadataka. Najjednostavnija je i. z. za vedra vremena; obavlja se odoka na osnovi poznavanja zvijezda dotičnog zviježđa, alignementom ili s pomoću zvjezdanih karata; veoma je koristan i zvjezdani globus. Računska, tablična ili grafička i. z. primjenjuje se kad nije moguća identifikacija odoka; zajedničko je svim tim načinima da se iz horizontskoga koordinatnog sistema (izmerena visina h i azimut zvijezde ω) prijeđe na mjesni ekvatorski koordinatni sistem (deklinacija δ i satni kut s), a iz tog sistema na nebeski ekvatorski koordinatni sistem [deklinacija δ i rektascenzija α odn. surektascenzija (360° – α*); a = sγ – s* odn. (360° – α) = s – sγ]; s vrijednostima δ* i a* odn. (360° – α*) konzultira se naut. godišnjak i dobije ime opažene zvijezde. Za proračun deklinacije δ* koriste se formule za visinu h, a za proračun satnog kuta s formule za proračun azimuta ω ako se u njima zamijene: s sa ω i δ sa h; za računanje s može se upotrijebiti i formula:

sin² s/2 = cosec (90 – δ) · sec φ · cos Σ · sin (Σ – h); Σ = 1/2 [h + (90 – δ*) + φ]. Na sličan način primjenjuju se azimutne ABC tablice; postoje i posebne tablice za identifikaciju zvijezda (Η. Ο. 127-Star Identification Tables). Grafička identifikacija s pomoću identifikatora zvijezda, najpraktičnija je i najviše se upotrebljava (u izd. HI JRM Kotlarićev identifikator). Tablice i identifikatori upotrebljavaju se prema u njima tiskanim uputama.

članak preuzet iz tiskanog izdanja 1990.

Citiranje:

identifikacija zvijezda. Pomorski leksikon (1990), mrežno izdanje. Leksikografski zavod Miroslav Krleža, 2025. Pristupljeno 15.1.2025. <https://pl.lzmk.hr/clanak/identifikacija-zvijezda>.